Mužský kolektiv - výhoda nebo věčná soutěživost?

Milé dámy, dneska se zaměřím na to, jaké to je pracovat v mužském kolektivu. Před více než rokem jsem nastoupila do IT společnosti. Pracuji zde v roli marketingové manažerky, ale jak je asi jasné, v IT jsou převážně muži a ženu by tu člověk pohledal. Téměř celý rok jsem se potkávala pouze se dvěma kolegyněmi, které měly na starosti finance a běžnou agendu firmy. 
Nastoupila jsem tedy mezi bandu chlapů a těmto chlapům jsem měla zadávat práci na webech, řídit je a zároveň s nimi kreativně myslet a tvořit marketingové strategie a dílčí plány pro klienty. Prní rok byl opravdu plný změn, zkoušek, dokazování a soutěživosti. Z vědeckých studií vyplývá, že nastoupí-li do kolektivu žena, je automaticky svými mužskými kolegy podceňována. Naopak nastoupí-li muž o jeho schopnostech většinou nikdo moc nepochybuje. U nás žen je to prostě jiné, své postavení si musíme získat a teprve, když kolegové vidí výsledky naší práce a naše úspěchy, začne se u nich rodit autorita a pocit uznání. Někdy se může stát, že když vidí úspěchy, vzbudí to v nich naopak pocit ohrožení či nevoli. Přeci jen mužské ego je silný element. Občas je tedy nutné počítat i s touto variantou.

Zdroj: Marvel.wikia.com

Přesně tak to bylo i u mě. Všichni kolegové na mě byli milí, sem tam mi polichotili (ne kvůli pracovním schopnostem, ale kvůli mému vzhledu), ve skutečnosti ale všichni čekali, co se ze mě vyklube a jak si zvládne mladá holka, bez zkušeností v IT, poradit v IT firmě. Nakonec si ale všechno sedlo a dnes snad již nikdo nepochybuje o mých schopnostech.


Jaká jsou specifika práce v mužském kolektivu: 

  • komunikujeme jinak - mezi muži se vše říká na rovinu, bohužel náznaky na ně nefungují - pokud tedy něco chci nebo potřebuji, musím to říct jasně, ideálně i s termínem, do kdy to má být hotové.
  • drby v kuchyňce - ráda bych řekla, že  mezi muži se nemusíte bát drbů, že za vámi přijdou a když jim něco vadí, tak to prostě řeknou. Ale už se v mužském světě pohybuji pár let (nejen v této firmě) a z praxe vím, že chlapi prostě zženštěli a v mnoha ohledech se chovají jako holky, včetně pomlouvání a intrik.
  • soutěživost jako středobod mužského vesmíru - chlapi mezi sebou rádi soutěží, každý chce být ten nejlepší - jako žena jsem se dokázala tomuto prostředí přizpůsobit a neskutečně mě to posouvá vpřed. Samozřejmě, že pak potřebuji vypadnout také do svého holčičího světa kamarádek a nechat na sebe působit ženskou solidárnost a podporu. Ale pro pracovní úspěchy je to to nejlepší. 
  • růže mezi trním - pokud se pohybujete převážně v mužském kolektivu, je zde dost velká šance, že vám budou více lichotit - komu taky jinému, když celý den jednají jen s vámi. Ale pozor, ze svých zkušeností jsem vypozorovala, že s narůstající autoritou mezi kolegy, klesá také míra lichotek. 
  • pozor na pusu a dvojsmysly - mezi muži se častěji než mezi ženami vtipkuje na téma sexu a chtíče. I zcela nevinná věta může vyvolat salvu smíchu a ještě několik minut i hodin vtipkování. Mě osobně to nijak neuráží, naopak, ráda se zasměju s kolegy. Navíc se právě mě často stává, že nedbale vypuštěná slova vzbudí ony vášnivé diskuze. 
  • emoce jako zakázané slovo - muži a ženy projevují emoce jinak a také jsou rozdílně vnímáni, když je projeví. Pokud na pracovišti vybuchne muž na jeho autoritě to neubere, spíše naopak. Pokud vybuchne žena, automaticky je považována za hysterku a její autorita tím může klesat. Já jsem celkem dost emotivní člověk, ne v tom smyslu, že bych se vztekala, ale spíš si vše hodně beru k srdci. Nicméně jsme lidé a jednou za čas je normální neudržet nějakou obavu, lítost, vztek nebo zklamání pod pokličkou. Avšak určitě je lepší nechat si nějaké velké výlevy raději na doma, mezi čtyři stěny. Určitě ale není dobré dusit v sobě emoce pořád. Vyberte si místo, kde dáte svým pocitům volný průběh a vypustíte ze sebe vše, co vás tíží. Jinak si totiž zaděláváte na problémy. Dnes už se náš mužský kolektiv mění a obohacuje se o další ženy, nejen v marketingu, ale i v oblasti samotného IT, ale chlapi jsou zde stále ve velké převaze. Jsem za to ráda, mužský kolektiv má svá specifika, která mi vyhovují a posouvají mě kupředu. Někdy příště se možná dostaneme k tématu "syndrom podvodníka", kterým ženy často trpí. 

A jak jste na tom vy? V jakém kolektivu se vám lépe pracuje?

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.