Kruh jako základ všeho

Ve svých malbách jsem si postupně všimla jednoho zajímavého úkazu. Maluji především abstrakce a všechny tyto obrazy spojuje jedna společná věc -  obsahují kruh - samotný kruh  vyhotovený z korálků na barevném plátně, slunce nebo měsíce. I pro svůj projekt Porce štěstí, který se teprve rodí, jsem si nevědomky zvolila kruh. Co ale takový kruh znamená a co může vypovídat o lidech, kteří ho často kreslí, malují a tvoří? 
Kruh jako symbol života

Kruh je symbol jednoty a absolutna, dokonalosti, času a nekonečnosti, věčnosti a věčného opakování života. Kruh nemá konec ani začátek. Zobrazuje život a cyklus, který vede od života k smrti a opět k životu. Kruh reprezentuje vesmír v jeho nejzákladnější podobě a znázorňuje veškerý život na zemi. Je to dokonalý způsob, jak spojit jednu osobu se zbytkem vesmíru. I když je kruh zdánlivě jednoduchý symbol, je všestranný. Symbolizuje život, životní silu planet a mnoho dalšího.

Kruh může být považován také za ženský symbol, zobrazuje menstruaci a přirozené rytmy těla, které vedou ke vzniku života.

Může být také vyjádřením touhy žít každý den po celý život v plném rozsahu. Kruh života je univerzálním symbolem, který spojuje všechny živé věci na naší planetě. Často ho mohou malovat lidé, kteří milují přírodu anebo celý život na zemi.Kruh spojuje a propojuje

Kruh může znamenat také spojení, a to buď k sobě samému nebo k jiným bytostem. Cyklická perspektiva vynucuje silné spojení mezi minulostí a budoucností, což dává větší význam současnosti. Namalovaný kruh může sloužit jako připomínka celého životního cyklu a toho, jak jej co nejlépe ctít. S malbou kruhu se můžeme setkat u lidí, kteří milují život a vše, co s ním přichází – ať už je to dobré či zlé.

Kruh také představuje tělesa nebeské oblohy – Slunce, Měsíc a planety. Rutinní oběžné dráhy těchto těles vytvářejí kruh jako symbol předvídatelnosti a spolehlivosti. S malbou kruhu se tak můžeme setkat u spolehlivých lidí rodinného typu. Může to být také symbol nekonečných znalostí a kosmických vazeb. Kruh na svá plátna umisťují také lidé, kteří jsou pyšní na svou inteligenci.

Našli jste se v některém z bodů? Já upřímně nalézám kousek své osobnosti ve všech těchto řádkách.


Další ukázky mých obrazů naleznete v článku Moje terapie malováním.

Zdroje: 
http://www.symboly.mysteria.cz/Symboly/Kruh.htm
http://cz.ezo.tv/rec-symbolu/rec-symbolu-07-symboly-magicka-geometrie-kruh.html
https://www.potetovat.cz/vyznam-tetovani/kruh/

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.