Moje terapie malováním

Každý z nás se občas dostává do stresu, anebo se cítí pod tlakem a tak nějak že na něj vše padá. Je v podstatě jedno, co děláte za práci, napětí se nejspíš občas nevyhnete nikdy. Někdy je ho míň, někdy víc. Ať už jsou to nepříjemní zákazníci, šéf, který na vás tlačí, termíny, které nestíháte, anebo jste se prostě jen nepohodli s kolegou. Někdo umí napjaté okamžiky přejít a snadno hodit za hlavu, jiný ještě hodiny po té přemítá, jak situaci řešil, jestli se měl zachovat tak nebo onak, anebo jak to bylo nespravedlivé apod.

Ukázka toho, jak se radost a štěstí v duši promítne na plátno. 

Já patřím do té druhé skupiny. Starosti v práci neumím jen tak hodit za hlavu a přemýšlím o nich ještě dlooouho po té. Nejhorší je, když něco neudělám úplně správně. To mi to pak v hlavě pěkně šrotuje. Neustále na sobě musím pracovat a opakovat si, že to, co se stalo nezměním. Jediné, co mi zbývá, je poučit se z toho pro příště. Naštěstí je spousta způsobů, jak se ale odreagovat. Jak vypnout, hodit starosti z práce za hlavu a uvolnit se? Každý má svůj recept, ten můj je celkem jednoduchý - snažím se být kreativní, čtu a píšu.


Nejraději relaxuju u malování nebo jiné kreativní činnosti, například tvoření náramků z kouzelných kamínků (ale o tom zase jindy).



Arteterapie v mém pojetí

Už jste někdy slyšeli o arteterapii neboli terapii malováním?
Já jsem o ní sice slyšela, ale nikdy jsem na ní nebyla. Nicméně malování a celý proces kolem něho je pro mě skvělým odreagováním. Pokaždé si pustím příjemnou hudbu, hodím na sebe pohodlné oblečení a podle nálady sáhnu po barvách. Nejčastěji tvořím s akrylem nebo aquarelem. Ten druhý jsem si oblíbila hlavně v posledních dnech. Někdy ze sebe potřebuji dostat nashromážděné emoce - to pak jen abstraktně čmárám, jindy mám chuť namalovat něco konkrétního - tento styl malování mi zase více zklidňuje mysl, protože se soustředím na tahy a výsledek malby.



Ať už zvolíte opravdovou arteterapii pod vedením odborníka nebo si vytvoříte jen takovou svou osobní terapii malováním, určitě vám pomůže nebo může pomoci v sobě objevit nové schopnosti a způsoby, jak zvládat tíživé situace. A třeba v sobě objevíte i skrytý talent. :)

Tento obraz vznikl v době mé největší krize. Pomohl mi vypustit negativní emoce a najít zase ztracený klid. 

Co je důležitý? 

Užít si celý ten proces malování, tahy štětcem, hudbu, kterou u toho posloucháte a emoce, které u toho vnímáte.


Co naopak není důležitý? 

Lámat si hlavu s tím, jestli umíte nebo neumíte malovat a jak bude výsledek vypadat. Abstrakce je podle mě vyjádření sebe sama, výsledek tedy nikdy nemůže být špatný, je to kousek vás.



Tak s chutí do toho a spoustu osvobozujících a radostných zážitků. :)

Nebo se podělte o váš recept, jak hodit starosti za hlavu. 

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.