Jak jsem se rozhodla držet LCHF dietu

Je to pár týdnů nazpět, co jsem se díky své mamině setkala s dietou LCHF. Do té doby jsem absolutně netušila, o co jde. Vyslechla jsem si od ní, co to obnáší a pak už jen sledovala, co s ní tato dieta dělá. Upřímně s ní celkem zamávala. Dieta spočívá v tom, že maximálně omezíte sacharidy a škroby, tzn. veškeré sladké a přílohy. To může s tělem celkem dost zamávat a způsobit dokonce abstinenční příznaky. 
LCHF = low carbon high fat neboli málo sacharidů, hodně tuků.

Vzhledem k tomu, že jsem před pár lety musela nuceně začít držet bezmlékovou a bezlepkovou dietu (rovněž bezsójovou, ale sóju jsem nikdy moc nekonzumovala) zažila jsem si takové příznaky na vlastní kůži. Bolest hlavy, únava, podrážděnost. Samozřejmě mi držení takové diety dělalo ze začátku velké problémy (byla jsem obrovský milovník jídla) a několikrát jsem dietu porušila. Myslím, že jsem zažívala podobný pocit jako feťáci, když jsem si dala cheeseburger a najednou mi bylo krásně, měla jsem výbornou náladu, plno energie a chuť do života. Bohužel jen krátce. Pak se dostavila opět únava a dost často i nevolnost. Nebylo jiného zbytí, než se pustit do diet. 

Proč jsem se pro dietu rozhodla? 

Tolik krátké odbočení pro ujasnění. Díky výše uvedenému si myslím, že pro mě tato dieta nebude zase až takový šok. Důležitým upozorněním je, že tuto dietu rozhodně nejdu držet, abych zhubla. Jsou zatím jednak zdravotní důvody a také zvědavost. Nemám žádné závažné problémy, které by mě tlačily tuto dietu držet. Hlavním důvodem jsou mé snad neřešitelné problémy s pletí, na které už jsem vyzkoušela snad úplně vše. Ale bez úspěchu. Po několika letech otravného a i omezující maratonu s pletí jsem se rozhodla vyzkoušet i tuto variantu. Když nic jiného, tak tím nemůžu nic zkazit. 
Dalším důvodem je právě zmiňovaná zvědavost. Snad každý z nás si prošel obdobím únavy a možná i trochu lenosti. Já jsem v tomto stadiu právě teď a ranní vstávání mi poslední dobou činí celkem potíže. Od diety očekávám, že mi dodá více energie. Tak uvidíme, zda se má očekávání naplní. 

Mým hlavním cílem je omezit zejména škroby, kterých je bezlepková dieta přesycená. I když si peču sama doma, bezlepkové směsi jsou bohužel plné škrobů a nedělají lidskému tělu úplně nejlíp. Obávám se, že v dietě nebudu tak úplně striktní. Např. teď jsem se naučila pít kafe s kokosovým mlékem ve Starbucks. Zrovna dnes tam na jedno mířím. Snad ale tyto výjimečné malé přešlapy nebudou mít takový vliv na výsledek. 

Musím se přiznat, že o dietě jsem si toho moc nezjistila a rovnou se do ní pustila. To je asi taková moje specialita. Vždycky se pro něco nadchnu a nepřemýšlím o důsledcích ani detailech. Oni se stejně časem ukážou. 

Z čeho mám obavy? 

Největší obavy mám z toho, že to nevydržím. Jsem milovník jídla a už mé dosavadní omezení mi značně ubírá na možnostech. Miluju sladké a pečené a jsem schopná sníst čokoládový koláč na posezení. Mou obrovskou neřestí je také kola, kterou teď už dost omezuji. Ale v době většího pracovního nasazení je to můj věrný společník. 
Další komplikace jsou pro mě mléčné výrobky. Z kravského mléka nemohu nic a z kozího a ovčího jen omezeně. Náhražky, které používám jako je kokosové, rýžové nebo mandlové "mléko" od Alpra jsou v tuto chvíli v podstatě nevyhovující. Ale právě zde bude asi moje malý výjimka. 

V následujících dnes a týdnech Vás tedy budu informovat o svém jídelníčku a o pocitech a dalších doprovodných jevech, které se mě u průběhu diety objevily. Tak mi držte palce, můj první dietní den dneska odstartoval. :)


Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.