Bez snídaně nefunguji!

Snídaně je nejdůležitější jídlo dne. To už věděla i moje maminka a babička a každé ráno do nás cpaly vše možné, jen abychom se najedli. Ačkoliv jako pro dítě pro mě bylo utrpení sežvýkat po ránu chleba se šunkou a vypít kakao, dneska je pro mě snídaně něco, bez čeho nemůžu fungovat. Opravdu, pokud bych si měla vybrat mezi tím, jestli si ráno přispím, nalíčím se nebo se nasnídám - vyhraje jednoznačně snídaně. 

Trocha odborných faktů - aneb proč je snídaně tak důležitá

Přes noc naše tělo hladoví a vyprázdní tak hladinu glykogenu. což znamená, že jako zdroj energie začíná používat aminokyseliny ze svalů. Kromě zastavení odbourávání svalových bílkovin může kvalitní snídaně povzbudit metabolismus během dne. Důležité je doplnit sacharidy a bílkoviny, ke snídani by nemělo chybět ovoce a zdravé tuky. 

Teorie zní hezky, ale co tedy vlastně snídat? 

Nejsem žádný odborník, takže tu nebudu kázat a místo toho se s Vámi podělím o to, co snídám já. 
Jsem milovník sladkých snídaní. Ačkoliv se mi líbí anglické snídaně v podobě vajíček, slaniny a toastů, nejsem schopná to po ránu pozřít. Takže snídám jen sladké a zároveň bezmlékové a bezlepkové věci. 

Základní potravinou snad všech mých snídaní je banán. Možná už je to pomalu závislost. Zde uvádím několik příkladů mých snídaní. 

Banánové lívanečky 


Banánovo-kokosové "muffinky"


Jáhlová kaše s bílkem a s banánem, mandlemi a javorovým sirupem


Ovocná miska (samozřejmě s banánem) s kokosovou smetanou a mandlemi a semínky


Kokosové palačinky (nebo spíš trhanec) s banánem a javorovým sirupem


Mými věrnými pomocníky v kuchyni jsou kokosové mléko od Alpra, kokosové mléko (smetana) v plechovce od Alberta, mandle a javorový sirup.

Nezapomínám ani na dostatek tekutin. Den startuji sklenicí teplé vody, pak přijde na řadu kafe a bylinkový nebo zelený čaj. Občas si dám vymačkaný pomeranč i s dužinou, jindy ovocný koktejl s kokosovým nebo kozím mlékem.

 

Snad pro Vás byl článek alespoň malou inspirací. :) Doufám, že si své snídaně užíváte stejně jak já. :)

Žádné komentáře:

Používá technologii služby Blogger.